CLASSIC PRAGUE AWARDS 2017


CENY KLASICKÉ HUDBY


  • Nominovaní za rok 2017
  • Vítězové 2016

Nominovaní za rok 2017

Nominace na cenu za Celoživotní přínos

Soňa ČERVENÁ

Foto: Ctibor Bachratý

je česká operní pěvkyně a herečka. V roce 1948 získala angažmá v divadle Voskovce a Wericha. Působila v Janáčkově opeře v Brně, vystupovala na Pražském jaru a následně byla angažována ve Státní opeře v Berlíně. Po emigraci v roce 1962 hostovala na významných světových operních scénách jako jsou Vídeňská státní opera, La Scala, Palermo nebo Sanfranciská opera, kde působila po jedenáct sezon. Je držitelkou ceny Alfréda Radoka, zvláštní ceny kolegia v rámci Cen Thálie, kterou přebrala z rukou prezidenta Václava Havla, a bylo jí udělenoi vyznamenání Artis Bohemiae Amicis za šíření českého umění doma i za hranicemi.

Josef PANČÍK

Foto: Marek Olbrzymek

je sbormistr, který náleží k nejvýznamnějším dirigentským osobnostem českého sbormistrovského umění. Jeho umělecká kariéra je mimořádná, ať už se jedná o více než 50leté angažmá ve funkci sbormistra v brněnské Janáčkově opeře, nebo působení v Brněnských madrigalistech a posléze v Pražském komorním sboru. Vychoval množství mladých umělců na Janáčkově akademii múzických umění v Brně a jeho nezaměnitelné sbormistrovské umění je zachyceno v bezpočtu nahrávek, obzvláště zahraničních renomovaných nahrávacích firem.

Libor PEŠEK

Foto: CNSO

je významný český dirigent, žák Karla Ančerla, Václava Smetáčka a Václava Neumanna. V letech 1987–97 byl uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Královského filharmonického orchestru v Liverpoolu. Jako hostující dirigent u České filharmonie, Slovenské filharmonie, Symfonického orchestru Hl. města Prahy FOK a dalších těles se doma i v zahraničí významně zasloužil o uvádění orchestrálního díla Josefa Suka a Bohuslava Martinů. V roce 1996 mu byl udělen Řád britského impéria, v roce 1997 převzal z rukou prezidenta Václava Havla Medaili Za zásluhy o stát I. stupně. Od roku 2007 stojí v čele Českého národního symfonického orchestru.

Nominace na cenu Talent roku

Petr NEKORANEC (25. 3. 1992)

Foto: Richard Nowak

tenorista, který představuje jednu z nejvýraznějších postav nastupující pěvecké generace v České republice. Od září 2016 je frekventantem Lindemannova programu v newyorské Metropolitní opeře. V letech 2014–2016 byl členem Bavorské státní opery v Mnichově a jejího operního studia, kde vytvořil řadu rolí včetně titulních rolí v Rossiniho opeře Hrabě Ory a v Brittenově opeře Albert Herring. Za roli Alberta Herringa mu byla 28. 11. 2016 v Mnichově udělena Bavorská umělecká cena. V roce 2015 se probojoval do semifi nále Mezinárodní pěvecké soutěže královny Sonji v Oslu a v lednu roku 2017 se stal absolutním vítězem Mezinárodní soutěže Francesca Viñase v Barceloně.

Jiří ROŽEŇ (16. 6. 1991)

Foto: Ilona Sochorová

je významný mladý český dirigent. Působil jako asistent u BBC Scottish Symphony Orchestra. Byl fi nalistou Nestlé Young Conductors Award 2015 a Donatella Flick 2014. Jako dirigent vedl například Royal Concertgebow Orchestra, London Symphony Orchestra, RSNO, Tonhalle Zürich, Orchestre Philharmonique de Radio France či WDR Köln. Zúčastnil se prestižních mistrovských kurzů.
V sezoně 2017/2018 bude řídit několik koncertů České fi lharmonie, Wiener Concert-Verein a Bruckner Orchester  Linz.

Olga ŠROUBKOVÁ (10. 3. 1993)

Foto: Mona Martinů

je nadějná talentovaná houslistka. Na housle hraje od čtyř let. Absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a dále Pražskou konzervatoř. K jejím soutěžním úspěchům z poslední doby patří 1. cena ze soutěže Nadace Bohuslava Martinů (2013), 1. cena ze soutěže Chengdu International Violin Competition v Číně (2015), především pak 1. cena z prestižní mezinárodní soutěže Rodolfo Lipizer Prize v Itálii (2016) a letošní vítězství v mezinárodní hudební soutěži Pražské Jaro. Od října 2014 studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover pod vedením prof. Adama Kosteckého.

Vítězové za rok 2016

image

Zuzana Růžičková

Držitelka ceny za celoživotní přínos

Začátek umělecké kariéry Zuzany Růžičkové předznamenalo vítězství na Mezinárodní cembalové soutěži ARD v Mnichově v roce 1956 a následné studium u profesorky Championové v Paříži. Svoji prestiž a mezinárodní renomé potvrdila množstvím nahrávek, které zahájila v roce 1954 v Supraphonu a od roku 1957 také v zahraničí pro firmy Véga, Erato, Eterna, Ariola Eurodisc, Nippon Columbia, RCA, Philips, Orfeo, Denon, Nibiru. Un nás je postupně doplnila o Panton a Lotos. Mezi nahrávkami má dominantní postavení komplet desek díla J.S.Bacha, cembalové skladby Bohuslava Martinů a jejího životního druha Viktora Kalabise.

Zuzana Růžičková je trojnásobnou držitelkou Grand Prix du disque de l´ Académie Charles Cross v Paříži, ceny Diapason d´Or, platinové desky Supraphonu za 300 000 prodaných nosičů. Město Hamburk jí v roce 2004 udělilo Zemskou medaili za umění a vědu. Působila v grémiu Bachovy společnosti v Lipsku, znají ji na univerzitě v Bostonu, na Schole cantorum v Basileji, přednášela na Královské akademii v Londýně. Od roku 1951 vyučovala na Hudební fakultě akademie múzických umění v Praze, v letech 1979 – 84 na VŠMU v Bratislavě. Vyučovala na mezinárodních interpretačních kurzech ve Stuttgartu, Rize, Tokiu, Krakově, Curychu. Jejím pódiovými a pedagogickými kolegy byli m.j. Josef Suk, Václav Neumann, Bohdan Warchal, János Starker, Nathan Milstein, Géza Anda, Pierre Fournier, Gregor Piatigorsky. Po desetiletí spolupracovala s Mezinárodním hudebním festivalem a Mezinárodní hudební soutěží Pražské jaro a Mezinárodní rozhlasovou soutěží Concertino Praga. Vychovala desítky svých nástupců v tuzemsku i zahraničí. Je vysoce respektovanou osobností v celosvětovém uměleckém kontextu./p>

image

Sir John Eliot Gardiner – dirigent

Propagace české hudby – International ambassador of Czech Music 2016

Sir John Eliot Gardiner patří v současnosti k nejvýznamnějším dirigentům na světě. Z původně barokního interpreta se vypracoval na jednu z vůdčích osobností mezi symfonickými dirigenty. Pravidelně hostuje u nejlepších orchestrů – Berlínská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr, Orchestr amsterdamského Concertgebouw, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Orchestr lipského Gewandhausu a operních domů – La Scala, Covent Garden, Vídeňská státní opera.
Pokračuje v rozvíjení odkazu svého přítele a předchůdce Sira Charlese Mackerrase v oblasti propagace české hudby. Od roku 2000 se systematicky věnuje uvádění skladeb českých autorů na předních světových pódiích. Mezi Gardinerem nejčastěji uváděné české skladatele patří Janáček, Dvořák a Martinů, nově také Jan Dismas Zelenka.
Její pastorkyni uvedl v roce 2001 na Salcburském festivalu s Českou filharmonií, Lišku Bystroušku o rok později v londýnské Covent Garden a Káťu Kabanovou v roce 2006 v milánské La Scale. Při udílení Nobelových cen roku 2008 dirigoval Gardiner Dvořákovu 7. symfonii s Královskou filharmonií ve Stockholmu a na festivalu BBC Proms uvedl s Českou filharmonií 6. symfonii Bohuslava Martinů a 8. symfonii Antonína Dvořáka. Na CD natočil Janáčkova Tarase Bulbu, s orchestrem Tonhalle v Zürichu uvedl jeho Glagolskou mši. V roce 2010 řídil vzpomínkový koncert na Sira Charlese Mackerrase v pražském Rudolfinu.

image

Kateřina Javůrková – lesní roh

Talent roku – Classic Prague Awards 2016

Kateřina Javůrková studovala hru na lesní roh nejdříve v ZUŠ Na Popelce a později na Pražské konzervatoři ve třídě Bedřicha Tylšara. V loňském roce úspěšně ukončila studium na Akademii múzických umění v Praze u Zdeňka Divokého a Radka Baboráka. Absolvovala rovněž stáž na Conservatoire Supérieur de Musique et Danse v Paříži u Andrého Cazaleta.

V roce 2011 se stala absolutní vítězkou mezinárodní soutěže při festivalu Moravský podzim v Brně a v roce 2013 získala první cenu a titul laureáta mezinárodní interpretační soutěže Pražské jaro. Od roku 2014 je členkou hornové skupiny České filharmonie, předtím působila v PKF – Prague Philharmonia. Sólově vystupovala s Českou filharmonií, PKF, Mnichovským komorním orchestrem, Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu nebo Národním symfonickým orchestrem polského rozhlasu, s nímž v Praze uvedla premiéru Koncertu pro lesní roh Krzysztofa Pendereckého. Je zakládající členkou souboru Belfiato Quintet a vyhledávanou komorní hráčkou. Kromě hudby se ještě věnuje cukrářství, realizuje vlastní Cukrárnu za rohem a s originální dortem k 70. narozeninám šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka se zapsala do České knihy rekordů.

Jejím nejnovějším úspěchem a bezprostředním podnětem pro porotu k udělení ceny Talent roku 2016, byla 2. cena a titul laureáta, který Kateřina Javůrková získala v září 2016 v mezinárodní soutěži ARD v Mnichově